< Назад

Елмазеният поглед на Родопите


Публикувано на 20.12.2021 от Надежда Кирилова

Природа, която те пленява за цял живот. Това е усещането от гледката край високопланинския язовир „Доспат“. Край малко планинско градче се извисяват в небето като стражи величествени вековни борове, видели какво ли не по тези земи. В кроткото огледало на язовира, те се оглеждат заедно с дъбрави и ливади, красиви и през четирите сезона. Красивите гледки тук не са една и две. Любителите на романтичните пейзажи трудно могат да изберат от стотиците кътчета край язовира, кое от кое по красиво. Видели много красоти по света възкливат: „Това e Швейцария на Балканите”.

Пленените от красотата на Доспатския край са още по-възторжени: Няма такова място, с толкова чист въздух, с такива красиви меки извивки на планината. А други просто заключават: Божа благодат! И наистина природата сякаш е дала всичко необходимо, така че това място да бъде перфектно за почивка.

Lake Dospat

Град Доспат

Жителите на този край обичат това наистина райско кътче. Природните дарове е оценявал човекът и в миналото, за да се засели и живее постоянно тук на 1250-1300 м надморска височина.

Самият център на общината – град Доспат е типично планинско градче.Общината има 9 116 жители, според последното преброяване от 2011 г. в общо 7-те си населени места. В града живеят 2 414 жители, а в селата в общината – 6 702.

Още на влизане в града се разкрива спираща дъха гледка към необятния простор на язовир Доспат, разположен непосредствено под едноименния град. Сред накипрени по склоновете къщи, които са подредени като че ли всички да могат да се огледат в язовира, се вижда безкрайната синя водна шир, сгушена в зеления пръстен на горите от смърч и бял бор.

От високите баири тук се виждат дори гръцки върхове. На запад е Дъбрашкия рид, на северозапад – Велийшкият дял. Толкова е величествено, че турците го наричали Доспат балкан. В ниското почват всички пътеки водят към величествения водоем.

Територия Доспат е разположена в югозападната част на Родопите в Южна България и административно попада в област Смолян. На юг граничи с Република Гърция, на изток с община Девин, на север с община Батак, а на запад с община Сатовча. Той се намира на 80 км западно от областния град Смолян. Живописни пътища свързват Доспат с Девин, Смолян, Чепеларе и курорта Пампорово на изток, град Гоце Делчев на запад и Батак на север.

City Dospat

Ако идвате към градчето от от север, може да подходите откъм Батак по шосето Батак – Доспат и пътьом да видите още няколко язовира.

Също така, може да подходите откъм Велинград и Сърница и така да видите горната част на язовир Доспат откъм Сърница.

Природни забележителности на Община Доспат

Най-голяма природна забележителност на този край разбира се е язовир Доспат, който не случайно се слави като един от най-красивите ни водоеми в страната. Наред със стопанското си значение, той е и изключително подходяща база за развитие на спортен риболов и свързаните с него форми на туризъм. По крайбрежието му са изградени редица частни и ведомствени бази за отдих.

От историческите паметници интерес представляват Барутинският акропол, Римските мостове, връх Дикчан, връх Каукъл (1440 м), до с. Змеица, се издига друг западнородопски връх – Виденица (1653 м), наричан Гьозтепе (Според някои учени именно тук, при връх Виденица, се е намирало второто светилище на Дионис, с пророци и жрица, подобно на съществуващото в Делфи), предания за имане има и за Малтепе. Защото легендите разказват, че под един от хълмовете наоколо в тракийска могила е заровено нечие царско съкровище. Но преданията за възвишенията в района на Доспатско са много. На много от тях е имало археологически разкопки и са откривани чудни неща, но за тях ще Ви разкажем по нататък.

Frog stone

Язовир Доспат – елмазеното око на Родопите

Язовир Доспат се намира в сърцето на приказните Родопи, непосредствено до едноименния град, на около 82 км западно от град Смолян. Разположен на 1200 метра надморска височина, той е най-високият и един от най-големите по площ язовир в България, а със своите 22 000 дка водна площ е вторият по обем. Язовирът е дълъг 19 км и широк около 1 км, разположен в посока северозапад – югоизток. По североизточния му бряг минава живописен път между градовете Сърница и Доспат. Построен е на р. Доспатска. Язовирът е част от водноелектрическа каскада Доспат – Въча и е най-големият хидро-енергиен комплекс в България. Той се пълни от едноименната река.

Чудно красива е природата около язовир “Доспат”. Когато се мине и последния завой по пътя за Доспат, вдясно, непосредствено преди града се разкрива величествена гледка. От високо поглеждаш надолу и първата мисъл, която те спохожда е, че си попаднал в рая. Язовирът блести като елмаз, а отсреща по високите склонове на Западните Родопи са накацали къщички и хотели. Вековните гори от смърч и бял бор са навсякъде наоколо, като пръстен около езерото. А въздухът опиянява с мириса на смола.

Прочети още...